Zdecydowana większość par marzy o kupnie własnego mieszkania w przyszłości. Taki wydatek wiążę się zazwyczaj z wzięciem kredytu hipotecznego. Jednak nie wszystkie konkubinaty decydują się na formalizację wniosku i wzięcie ślubu. Ten artykuł odpowie na pytanie, czy osoby bez śluby mogą wziąć wspólny kredyt oraz jakie są wymogi formalne związane z jego wzięciem.
Czy wspólny kredyt bez ślubu jest możliwy?
Wspólny kredyt bez ślubu jest możliwy. Taki krok nie jest w żaden sposób uregulowany przez prawo bankowe, które nie narzuca kredytobiorcy tego z kim może zdecydować się na zaciągnięcie zobowiązania. Co za tym idzie, wspólny kredyt jest możliwy nie tylko z naszym partnerem lub partnerką, ale też kolegą, przyjacielem czy dowolnym członkiem rodziny. W sten sposób sfinansujemy zresztą nie tylko nieruchomość, ale zwiększymy swoje szanse na wyższy kredyt na start działalności gospodarczej. To jednak wsparcie finansowe zakupu mieszkania jest popularniejsze.
Udzielając kredytu, bank zawsze przywiązuje największą wagę do zdolności kredytowej kredytobiorców oraz ich historii kredytowej. Stan cywilny jest elementem co najwyżej drugorzędnym, choć oczywiście ze względów marketingowych banki decydują się na szerszą promocję kredytów dla młodych małżeństw niż dla par bez ślubu. Co oczywiste, wspólny kredyt gwarantuje o wiele większą zdolność kredytową. Bank podczas rozpatrywania wniosku bierze pod uwagę zarobki obu osób. Identycznie wygląda to z potencjalnymi wydatkami.
Co potrzebne jest do kredytu bez ślubu?
Kredyt bez ślubu nie wiąże się z koniecznością dostarczenia dodatkowego formularza czy pisma do instytucji finansowej. Warunki wzięcia kredytu są takie same jak w przypadku oceniania zdolności kredytowej jednej osoby. Wspólny kredyt to nie tylko sposób na zwiększenie zdolności kredytowej. To również droga, aby jak najszybciej “pójść na swoje” i nie wydawać środków na wynajem lokalu.
W celu zawarcia umowy potrzebne są jedynie niezbędne dokumenty do kredytu, identyczne jak w przypadku osób pojedynczych, czyli dowody osobiste, zaświadczenie o zarobkach, poprawnie wypełniony wniosek o kredyt. Warto zadbać też o dobrą historię kredytową, stosowne dochody oraz staż pracy. Wszystkie te elementy mogą znacznie skrócić czas decyzji na przyznanie kredytu. Nie jest za to wymagane
Wspólny kredyt bez ślubu a rozstanie – co wtedy zrobić?
Decydując się na wspólny kredyt bez ślubu, warto rozważyć zabezpieczenie, które nie przerzucałoby całości zobowiązania na jedną ze stron. Jednym z nich jest klauzula solidarnej odpowiedzialności. Jest to rozwiązanie często stosowane w przypadku małżeństw. Na mocy tej klauzuli, obie strony są pociągnięte do odpowiedzialności za spłatę całego zobowiązania.
Warto pamiętać, iż instytucji finansowych, podobnie jak przy procesie udzielania kredytu, nie interesuje forma relacji, jej trwałość czy postać związku. Oznacza to, iż bank oczekuje regularnej spłaty zobowiązań, niezależnie od tego, jak wygląda kwestia zwrotu nakładów po rozstaniu w konkretnym przypadku. W przypadku nieruchomości kolejnym z rozwiązań jest promesa do kredytu. Oznacza to, iż w przypadku rozstania, jedna ze stron stanie się właścicielem nieruchomości, przyjmując przy tym obowiązek spłaty zadłużenia. Przed decyzją o wzięciu kredytu, warto omówić taką ewentualność z partnerem lub partnerką.