Promesa do kredytu – jak uzyskać ją z banku?

Kupno mieszkania to skomplikowana sprawa nie tylko dla kupującego, lecz także sprzedawcy. W toczonych rozmowach i negocjacjach poczucie komfortu da mu pewność, że potencjalny nabywca nieruchomości rzeczywiście może sobie pozwolić na zakup. Na gwarancję tego nie zawsze jednak może liczyć, jeżeli kupujący ma zamiar wziąć pożyczkę z banku. Warto wobec tego uzyskać promesę do kredytu.

Co to jest promesa do kredytu i po co się o nią starać?

Promesa do kredytu stanowi poświadczenie wydane przez bank, zgodnie z którym klient wykazuje zdolność kredytową. W większości przypadków dokument ważny jest przez 30 dni i jest coraz częściej spotykanym rozwiązaniem przy często skomplikowanych transakcjach na rynku nieruchomości, gdzie jak wiadomo nie brakuje mnóstwa rozmaitych formalności.

W promesie zawarta zostaje informacja, według której jeżeli klient spełni określone warunki, to zostanie mu przyznany kredyt i wniosek nie zostanie odrzucony po scoringu. Warto się o nią starać, ponieważ po uzyskaniu tego dokumentu obie strony będą zadowolone. Sprzedający zyskuje pewność, że bank nie odmówi jego klientowi przyznania kredytu mieszkaniowego, kupujący natomiast może śmiało rezerwować nieruchomość i po wpłaceniu zaliczki nie spotka go niemiła niespodzianka w postaci nieotrzymania środków na opłacenie całości.

Promesa kredytowa – jaki bank ją wystawia? Ile kosztuje?

Na polskim rynku finansowym tak naprawdę trudno trafić na bank, w którym nie moglibyśmy liczyć na otrzymanie promesy kredytowej. Zdecydowana większość instytucji posiada tę opcję w swojej ofercie. Warto zaznaczyć, że część banków przy wystawianiu promesy czyni to nie pod kątem konkretnej nieruchomości, lecz danej kwoty kredytu.

Ile natomiast banków, tyle cen za promesę. Trudno wskazać uniwersalną sumę. Wysokość kosztów wydania promesy zwyczajnie jest zależna od oferty firmy. Zdarza się, że otrzymanie takiego dokumentu będzie bezpłatne, ale w większości przypadków trzeba się liczyć z wydatkiem. Przykładowo zgodnie z cennikiem mBanku wydanie promesy przy kredycie hipotecznym lub pożyczce hipotecznej zobowiązuje klienta do zapłaty 150 złotych.

Dokumenty potrzebne przy promesie do kredytu

Ubiegając się o wydanie promesy do kredytu, należy dostarczyć do wybranego banku odpowiednią dokumentację. W składanym wniosku trzeba zawrzeć swoje dane (imię i nazwisko, adres itd.), warunki kredytu hipotecznego oraz cel, na który zostanie przeznaczony potencjalnie przyznany kredyt.

Przy rozpatrywaniu wniosku o wydanie dokumentu będą również weryfikowane możliwości finansowe i dochody klienta. Skoro promesa ma poświadczyć, że danej osobie zostanie przyznany kredyt, to bank musi mieć całkowitą pewność, że rzeczywiście będzie ona w stanie spłacić pożyczkę. Może być wymagane dodatkowe zabezpieczenie lub wręcz przeciwnie – dzięki lepszym zarobkom oraz wyższej zdolności kredytowej będziemy mogli na przykład zrezygnować z polisy i czekać na zwrot ubezpieczenia kredytu.

Promesa kredytowa a wspólny kredyt

Nieszczęść na tym świecie nie brakuje i może się zdarzyć, że dana para małżeńska podejmie decyzję o wzięciu rozwodu. Tymczasem obowiązuje odpowiedzialność solidarna małżonków za kredyt.  Jaki ma to skutek w kontekście wspólnego kredytu i jaką rolę może na tym polega odegrać promesa?

Do banku można się udać, zanim jeszcze zostanie zniesiona współwłasność. Małżonkowie składają wniosek o wydanie promesy w celu ustalenia jednego kredytobiorcy. Instytucja rozpatruje go i następnie wydaje promesę, czyli oficjalne poświadczenie, że po określeniu, kto z rozwodzącej się pary zatrzyma mieszkanie, tylko ta poszczególna osoba będzie odpowiedzialna za spłatę kredytu. W ten sposób nastąpi wykreślenie współkredytobiorcy z kredytu hipotecznego.