Jak usunąć się z BIG? Nie musisz nikomu płacić

Dowiedz się, jak usunąć się z BIG, aby nie płacić za tę prostą czynność urzędowo. Choć wymaga to odczekania kilku lat od spłaty zaległego długu, za czyszczenie swoich danych z baz dłużników nie zapłacimy ani złotówki. Poznaj procedurę i dowiedz się, jak to zrobić.

Ile kosztuje czyszczenie baz dłużników?

Czyszczenie baz dłużników to popularna usługa. Polega to jednak na wysłaniu prostego wniosku, co leży w zasięgu większości osób zainteresowanych takim działaniem. Z tego względu warto dowiedzieć się, jak usunąć się z BIG. Na zniknięcie danych trzeba czekać kilka lat od spłacenia długu, ale żadna firma nie będzie w stanie przyspieszyć tego procesu. Jeżeli ktoś obiecuje takie działanie, prawdopodobnie lepiej odpuścić sobie korzystanie z jego usług.

Kiedy pomoc w usunięciu się z BIG może być warta zapłaty? Przede wszystkim w sytuacji, gdy z jakichkolwiek powodów mamy problemy z wnioskami urzędowymi. Brak umiejętności czy cierpliwości może sprawić, że podjęte działania będą obarczone błędami. Tymczasem jeżeli zależy nam na dobrej opinii w oczach banku lub firmy pożyczkowej i możliwości wzięcia kredytu od ręki, jest to rzecz niezbędna, jeśli wcześniej miało się negatywne wpisy w bazach dłużników.

Jak usunąć się z BIG? Procedura

Podstawowym sposobem na usunięcie się z BIG jest przesłanie informacji o braku zgody na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania kredytowego. Musi on trafić do banku lub firmy pożyczkowej. Prawo do tego gwarantuje art. 105a ust.2 Ustawy Prawo bankowe. Podobny efekt może mieć również upływ terminu, na jaki została udzielona zgoda, jeżeli było to określone w podpisanej przez pożyczkobiorcę umowie.

Aby usunąć się z BIG, należy krok po kroku

  • Napisać wniosek o zaprzestanie przetwarzania danych osobowych.
  • Wysłać go listem poleconym do firmy pożyczkowej lub banku, który przetwarzał dane.
  • Kontrolować, czy adresat informuje w ciągu ustawowych 30 dni o podjęciu kroków w celu usunięcia danych.
  • Poczekać cierpliwie na czas, jaki musi upłynąć do usunięcia danych (zależny od powodów, z których się tam znajdują).

Jeżeli dane trafiły do BIG na bazie nieprawdziwych informacji, a instytucja finansowa nie chce naprawić tego działania, może być niezbędne powództwo o ustalenie nieistnienia zobowiązania.

 

Wniosek o usunięcie danych z BIG

We wniosku o zaprzestanie przetwarzania danych osobowych w BIG muszą znaleźć się następujące elementy:

  • data i miejscowość sporządzenia dokumentu,
  • dane wnioskodawcy,
  • dane adresata wniosku,
  • wyraźne żądanie zaprzestania przetwarzania danych osobowych,
  • podstawa prawna żądania,
  • podpis.

Ile trzeba czekać na usunięcie danych z bazy dłużników?

To zależy od rodzaju danych, które przetwarzane są przez BIG. Jeżeli chodzi o informacje na temat zaciągniętych i spłaconych już kredytów, wierzyciel powinien zgłosić do usunięcia wpis z danej bazy informacji gospodarczej w ciągu 14 dni od pełnej spłaty zadłużenia.

Gorzej mają osoby, które spóźniały się ze spłatą nawet jednej raty kredytu, pożyczki czy regulowania rachunków za media czy telekomunikację. Jeżeli zaległości trwały na tyle długo, aby trafić do BIG, usunięcie ich trochę potrwa. Zwyczajni konsumenci mogą liczyć na zniknięcie przetworzonych danych po 6 latach od spłaty, natomiast przedsiębiorcy odczekają aż 10 lat.