Dużej części problemów z formalnościami pożyczkowymi możemy uniknąć, jeśli wiemy, jakie dokumenty do kredytu trzeba zebrać przed rozpoczęciem starań o finansowanie. Nie jest ich na tyle dużo, aby staranie się o szybką gotówkę miało zająć nam długie tygodnie. Co warto przygotować przed złożeniem wniosku o kredyt czy pożyczkę?
Nawet banki oferują już kredyty bez formalności. Prym wiodą jednak instytucje pozabankowe
Kiedyś kredyty bez formalności były domeną instytucji pozabankowych i firm chwilówkowych. Dziś kredyt na wyciąg z konta dostaniemy nawet w banku. Pożyczka bez formalności nie oznacza oczywiście, że powinniśmy całkowicie zapomnieć o istotnych zaświadczeniach oraz drukach. Możemy o nich zapomnieć również wtedy, gdy wciąż widniejemy w BIG.
Jakie dokumenty do kredytu należy przygotować nawet wtedy, gdy bank lub instytucja pozabankowa oferuje nam pożyczkę “bez formalności?” Należą do nich:
- wypełniony wniosek o pożyczkę (wiele instytucji i banków oferuje generator online nawet jeśli chcemy załatwić sprawę na miejscu),
- dowód osobisty potwierdzający naszą tożsamość,
- numer konta bankowego (należącego do tej samej osoby, która bierze pożyczkę).
Jak widać zwrot “bez formalności” jest tylko sprytnym chwytem marketingowym, bo słynny kredyt na PESEL nie jest możliwy do uzyskania. Na całe szczęście liczba dokumentów nie jest zatrważająca. Z łatwością zgromadzimy je w kilka minut. Jeśli chcemy dostać pożyczkę na wyciąg z konta w banku, udajmy się do tej samej instytucji, w której posiadamy rachunek osobisty. Nasze przychody zostaną zweryfikowane automatycznie.
Jakie dokumenty do kredytu związane z dochodami warto mieć pod ręką?
Niestety, nie zawsze będziemy mieć możliwość wzięcia kredytu na wyciąg z konta. Warto wiedzieć więc, jakie dokumenty do kredytu należy przygotować, gdy pożyczkodawca chce uzyskać od zaświadczenie o dochodach. Wówczas nieodzowne będzie przekazanie mu co najmniej kopii dokumentu, który potwierdza nasze źródło zarobku. To nie tylko umowa o pracę, zlecenie, dzieło czy kontrakt, ale również odcinki renty czy emerytury.
Co więcej, najczęściej będziemy musieli podać także dane firmy, w której jesteśmy zatrudnieni. To nie tylko nazwa, ale również NIP, REGON oraz telefon kontaktowy. Najszybszym sposobem weryfikacji jest bowiem kontakt pożyczkodawcy z pracodawcą, czyli najczęściej działem księgowym. Pozwala to uniknąć długotrwałego starania się o specjalne zaświadczenia o dochodach.
Inne kredyty wymagają od nas znacznie więcej dokumentów
Niestety, znacznie obszerniejsze dokumenty do kredytu są wymagane w przypadku bardziej skomplikowanych produktów jak na przykład kredyt konsolidacyjny. Nawet instytucje pozabankowe, które oferują pożyczkę konsolidacyjną, będą chciały uzyskać od nas maksimum informacji na temat wcześniejszych zobowiązań. Nieodzowne będzie zarówno przygotowanie umów, jak i potwierdzeń dotychczasowych spłat lub zaznaczenie braków w tym obszarze.
Chociaż kredyty hipoteczne niekoniecznie pokrywają się z obszarem tematycznym naszej strony, warto napomknąć, jakie dokumenty do kredytu potrzebne są w ich przypadku. Oprócz standardowego zestawu papierów musimy przedstawić numer księgi wieczystej, wycenę rzeczoznawcy, podpisaną przedwstępną umowę z deweloperem czy dotychczasowym posiadaczem nieruchomości, a także szereg dodatkowych pism w zależności od konkretnego przeznaczenia kredytu.
W tej perspektywie formalności związane z prostymi pożyczkami pozabankowymi wydają się do przełknięcia!