Kredyt konsolidacyjny dla kogo ?

Kredyt konsolidacyjny dla kogo ?

 

Kredyt konsolidacyjny to doskonała opcja dla osób posiadających zobowiązania pożyczkowe w kilku instytucjach bankowych, lub parabankowych. Pozwala on zadłużonemu zamienić wiele świadczeń w jedno, które będzie spłacane w jednej wybranej placówce. Jedną z niewątpliwych zalet takiego rozwiązania jest zmniejszenie całkowitego miesięcznego zobowiązania. Nie bez znaczenia jest także ułatwienie typowo papierkowej roboty, gdyż nie musimy wykonywać regularnie wielu przelewów, wszystko załatwimy w jednym miejscu.

 

Pomimo faktu, iż kredyt konsolidacyjny miesięcznie kosztuje nas mniej, to niestety całkowita wartość pieniężna do spłaty rośnie. Jak to się dzieje? Otóż istotą tej formy pożyczki jest zmniejszenie bieżących zobowiązań w momencie, w którym nie jesteśmy w stanie finansowo spłacać wszystkiego na czas. Instytucja bankowa konsolidując wszystkie kredyty w jeden odciąża nas bieżąco, ale równocześnie dokłada kolejne miesiące spłaty. Daje to szansę na wyjście z bieżących kłopotów i brak walki z instytucjami typu windykacja, komornicy, sądy – co jest oczywiście bardzo kosztowne. Aczkolwiek spłacając dłużej ostatecznie wpłacimy bankowi znacznie więcej pieniędzy niż wynikałoby z pierwotnie podpisanych umów. Mówiąc kolokwialnie „coś za coś”.

kredyt konsolidacyjnyCo to takiego kredyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny nie jest bowiem działaniem charytatywnym, a czystym biznesowym instrumentem finansowym banków, oraz parabanków. Pozwalając rozłożyć zobowiązania na dłuższy okres też muszą coś na tym zarobić. Wbrew pozorom niejednokrotnie są to wartości ogromne. Jednak wobec problemów z wypłacalnością i niemalże nieuniknionego spotkania z komornikiem – może to być nasze jedyne rozwiązanie. Być może kredyty konsolidacyjne mogłyby być korzystniejszą formą ratunku, jednak instytucje finansowe muszą się w ten sposób zabezpieczać przed osobami niewiarygodnymi. Wszak kredytobiorcy mający problem z płynnością finansową mogą nie mieć pieniędzy na spłatę również po konsolidacji. Dlatego wszyscy klienci tego instrumentu finansowego niejako składają się na pozostałych nierzetelnych, którzy nigdy nie spłacą się do końca. Oczywiście na podstawie Biura Informacji Kredytowej wiele osób zostaje dobrze sprawdzonych i nie zostanie im udzielona ta forma kredytu, jednak osoby z problemami potrafią niejednokrotnie doskonale się ukrywać, używając przeróżnych forteli, czy przenosząc sporą część swoich zobowiązań na osoby trzecie, czego banki nie są w żadnym stopniu w stanie skontrolować i się przed tym zabezpieczyć.

 

Kredyty konsolidacyjne można otrzymać tak w instytucjach parabankowych jak i w tradycyjnych bankach. Różnice pomiędzy obiema ofertami obejmują przede wszystkim dwa aspekty. Szansę otrzymania takiego kredytu, oraz jego koszty. Parabanki udzielają konsolidacji znacznie chętniej i rzadziej zwracają uwagę na złą sytuację finansową kredytobiorcy, wiąże się to niestety z bardzo wysokimi oprocentowaniem ogólnym. Dokładnie odwrotnie jest w bankach, które mają nad sobą Komisję Nadzoru Finansowego. Te udzielają go mniej chętnie i należy wykazać stosunkowo wysoką opłacalność, jednak oprocentowanie i całkowita wartość usługi jest znacznie korzystniejsza.