Biuro Informacji Gospodarczej jest instytucją, której głównym zadaniem jest gromadzenie danych na temat osób, które nie spłacają zadłużeń w ustalonym terminie. Te informacje zostają później przekazywane do wszystkich podmiotów, które mają podpisane stosowne porozumieniem z danym BIG. Warto zaznaczyć, że gromadzą również bardzo pozytywne dane na temat kredytobiorców, czym można zaplusować w oczach instytucji finansowej. W tym artykule odpowiemy na pytania jak długo widnieje się w BIG oraz przedstawimy proces usunięcia wpisu do bazy informacji gospodarczej.
Jak długo widnieje się w BIG?
Do najpopularniejszych biur informacji gospodarczej w Polsce należą:
- ERIF Biuro Informacji Gospodarczej
- BIG InfoMonitor
- Krajowy Rejestr Długów BIG
- Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej
- Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych.
Okres czasu przez jaki figurujemy na listach BIG zależy od tego, czy dokonaliśmy spłacenia ciążących na nas zobowiązań. Jeśli nie, taka informacja może widnieć w BIG nawet przez 10 lat i uniemożliwi przez ten czas wzięcie kredytu od ręki. W przypadku regulacji naszych długów, wierzyciel zobligowany jest do usunięcia wpisu z danej bazy informacji gospodarczej w ciągu 14 dni od pełnej spłaty zadłużenia. Pamiętaj, że usunięcie wpisu z BIG może odbyć się wyłącznie na wniosek wierzyciela!
Inaczej sprawa ma się z sytuacją, w której klient nie spłaci długu i nie ma szans na zawieszenie spłaty rat kredytu. Wówczas BIG może przetwarzać je znacznie dłużej. Ile konkretnie? To zależy od statusu dłużnika:
- przez 6 lat w przypadku konsumentów,
- 10 lat w przypadku przedsiębiorców.
Jako trafia się tam za uporczywe niespłacanie długów, a nie jednodniowe opóźnienie w spłacie kredytu, kara jest dość duża. Kiedy minie ten czas, informacje bezwzględnie muszą zostać usunięte.
Jak usunąć wpis do bazy informacji gospodarczej po latach?
Wielu osób nie chciałoby, aby informacji o ich dawnych problemach finansowych nie można było wykopać po latach. Mogłoby to źle wyglądać w oczach partnera, gdyby przy staraniu się o wspólny kredyt hipoteczny dowiedział się, że jego ukochana lub ukochany nie był solidnym dłużnikiem. Na szczęście, istnieje sposób, który pozwoli na usunięcie wpisu do bazy informacji gospodarczej po upływie długiego okresu czasu. Całkowite usunięcie naszych danych z BIG może zostać dokonane wyłącznie na wniosek wierzyciela – warto więc zadbać o to, aby osoba, której byliśmy winni pieniądze, dopilnowała, aby stosowna wiadomość trafiła na jej miejsce.
Jeśli świadomie przekazaliśmy nasze dane jednemu z BIG, kolejnym krokiem jaki możemy podjąć jest złożenie wniosku o wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych do wybranego biura informacji gospodarczej. Wniosek ten dostępny jest na stronie https://www.big.pl/formularz-wycofania-zgody
Zdarzają się sytuacje, gdy wierzyciel na skutek błędu systemowego lub celowego niecnego działania przesyła do baz negatywne wpisy. Co zrobić w takim wypadku? Wówczas należy skierować do sądu powództwo o ustalenie nieistnienia zobowiązania. Jeśli przedstawi się tam niezbite dowody na własną rację, wpis będzie musiał zniknąć z bazy.
Jak długo trwa usuwanie wpisu z BIG?
Zgodnie z ustawą o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie informacji gospodarczych z 14 czerwca 2010, wierzyciel zobowiązany jest do usunięcia wpisu w BIG maksymalnie po 14 dniach od momentu spłaty zobowiązania. Inaczej może zostać ukarany grzywną w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. To samo dotyczy informacji o długach, które sąd uznał za nieistniejące.
Jako że żaden BIG nie usuwa wpisów na własną rękę, a wierzyciel mimo groźby kary z jakichś względów może nie dopilnować obowiązku, warto pamiętać o możliwości dochodzenia swoich roszczeń na drodze sądowej. Podstawą może być chociażby art. 24 Kodeksu Cywilnego, ponieważ ze względu na obecność negatywnego wpisu dłużej, niż zakłada to prawo, ucierpieć może reputacja lub dobre imię dłużnika. Co więcej, jego wnioski pożyczkowe będą odrzucane po scoringu nawet wtedy, gdy bank nie mógłby im nic zarzucić.
Jak sprawdzić, czy wpis został już usunięty?
Pamiętaj, że wpisy w BIG mogą zostać usunięte tylko w przypadku ich nieprawidłowości, nieaktualności lub jeśli doszło do spłaty zadłużenia. Jeśli jesteś pewny, że twoje długi zostały w pełni uregulowane, a wniosek o inną pożyczkę kończy się odpowiedzią odmowną ze względu na rzekome długi, warto sprawdzić, czy na pewno wpis został w końcu usunięty. Jak to zrobić?
W tym celu musisz założyć konto w dowolnym Biurze Informacji Gospodarczej. Następnie należy zalogować się do swojego profilu oraz pobrać stosowny raport, z którego dowiesz się, jak wygląda twoja obecna sytuacja pod kątem znajdujących się tam wpisów. Jego pobranie jest zgodnie z prawem darmowe raz na pół roku, jednak ze względu na prowadzenie płatnych usług pojedyncze bazy mogą znacząco to utrudniać i nie obędzie się bez wysłania wiadomości z żądaniem przesłania danych na podstawie obowiązujących przepisów.