Czy opłaca się mieć wspólne konto bankowe?

Czy opłaca się mieć wspólne konto bankowe?

Żyjemy w czasach skrajnego indywidualizmu. Osobno mieszkamy, osobno jeździmy na wakacje, osobno robimy zakupy. Czy w takim razie wspólne konto bankowe w dzisiejszych czasach ma jeszcze jakiś sens? Spróbujmy się przyjrzeć temu problemowi nieco z bliska. Co daje w praktyce posiadanie wspólnego konta bankowego? Czy obie strony za takie konto bankowe są w równomiernym stopniu odpowiedzialne?

Pewne jest, że wspólne konto bankowe wymaga sporo odwagi i można na nie zdecydować się tylko wtedy, gdy tej drugiej, partnerskiej stronie w pełni ufamy. Korzystając ze wspólnego konta bankowego, oboje otrzymujemy karty bankomatowe do niego, chyba że któraś ze stron woli w obawie o własną rozrzutność zrezygnować z tej formy i powierzy odpowiedzialność za operowanie finansami tej drugiej stronie. Można tak zrobić wtedy, gdy jesteśmy pewni zaufania. A czy w dzisiejszych czasach tak naprawdę można w kwestiach finansowych zaufać komuś do końca? Każdy z nas sam musi odpowiedzieć sobie na to pytanie!

wspólne konto bankoweWspólne konto bankowe – zalety posiadania

– finanse gromadzimy w jednym miejscu, bez konieczności korzystania z dwóch osobnych kont

– mamy większe wypływy na jednym koncie, jeśli oboje pracujemy

– wzrasta nasza zdolność kredytowa dzięki podwójnym wpływom oraz wszystkim kwotom wpływającym na konto z tytułu wybranej działalności dodatkowej

– możemy przy wspólnych środkach pozwolić sobie na więcej (podróże, zakupy, inwestowanie)

– koszty prowadzenia konta pobierane są jak przy prowadzeniu przez jedną osobę, a nie dwie

Wspólne konto  bankowe – kiedy się na nie zdecydować?

Wiele par decyduje się posiadać wspólne konto bankowe dla własnej wygody. Trzeba jeszcze nadmienić, że posiadanie wspólnego konta bankowego wcale nie zwalnia nas z posiadania naszych osobnych, osobistych kont. W ten sposób możemy zachować pełną niezależność finansową, umawiając się np. że korzystając z kont osobistych co jakiś czas, może raz w miesiącu, przelewamy na nasze konto wspólne określoną kwotę na wyznaczony cel. Tym celem może być wspólna podróż, remont lub kupno mieszkania, podróże, wspólny weekend w romantycznej scenerii, wyjazd do SPA lub jakaś inna, drobna przyjemność, wymagająca obustronnego zaangażowania. A nie jest to produkt, co do którego musi obowiązywać odpowiedzialność solidarna małżonków.

Wspólne konto bankowe – łatwe w obsłudze i niezobowiązujące dożywotnio

Zakładając wspólne konto bankowe, nie musimy się bać, że będzie ono obowiązywało już zawsze. Przecież to normalna sprawa, że pary czasami się rozstają, a w tym wypadku można także rozwiązać i zamknąć stosowane do tej pory wspólne konto. W tym celu należy udać się do placówki bankowej, nie trzeba nawet iść tam razem. Wystarczy, że bank odwiedzi któraś ze stron i poinformuje o zaistniałej sytuacji, że zdecydowano się zamknąć konto i podzielić istniejące na nim wpływy na dwie strony, wedle wskaźników dotychczasowych przychodów.

Załatwienie tej sprawy trwa naprawdę krótko i nie niesie ze sobą żadnych negatywnych konsekwencji. Po wskazaniu pracownikowi numerów kont pieniądze zostają przelane zgodnie z dyspozycją. Najczęściej wspólne konta bankowe zakładają młode małżeństwa, choć podobnie jak w przypadku brania kredytu bez ślubu, tak i tutaj mogą zadziałać dobre pary, które nie potrzebują do szczęścia zamążpójścia.