Gdzie najlepiej wziąć pożyczkę pod zastaw – badamy lombardy
Pożyczki brane pod zastaw są szybką i świetną metodą na doraźne wsparcie finansowe, bez konieczności brania kredytu na wiele lat. Widać to zwłaszcza po krajobrazie polskich miast, gdzie z dnia na dzień wciąż przybywa nowych lombardów. Niegdyś te placówki nie były tak popularne jak teraz. Mało tego, jeszcze w latach dziewięćdziesiątych korzystanie z pomocy lombardu było uznawane za coś wstydliwego i gorszącego. Panował dziwny pogląd, że lombard to miejsce wsparcia finansowego najczęściej dla alkoholików, narkomanów oraz wszelkich innych osób z marginesu społecznego. Dzisiaj właściwie nie ma już nikogo, kto choć raz nie przekonał się, że pożyczka pod zastaw jakiegoś cennego przedmiotu może nas uratować w najmniej oczekiwanej sytuacji. Nie wszystkie lombardy w Polsce działają jednakowo, dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się tym najlepszym. Pożyczka pod zastaw dopuszcza wzięcie w depozyt na czas określony wielu przedmiotów, a także nieruchomości. Jedni zaczynają od biżuterii, u innych fanty są znacznie kosztowniejsze – zastawia się samochody, a w skrajnych przypadkach nawet mieszkania czy domy!
Pożyczka pod zastaw – na ile możesz ją wziąć?
Pożyczkę pod zastaw możesz wziąć w większości lombardów na około miesiąc. Wiele zależy od tego, co jest przedmiotem zastawu. Na takie produkty jak mieszkanie czy samochód można dostać nieco więcej czasu do spłaty, można dogadać się z osobami prowadzącymi dany lombard. Pozostałe przedmioty, cenne lub trochę mniej wartościowe zastawia się najczęściej na miesiąc. Jeśli zastawiamy je na okres krótszy, tydzień lub dwa, zawsze można poprosić o przesunięcie terminu odbioru zastawionego przedmiotu, co oczywiście łączy się z dodatkowymi odsetkami. Nie są one jednak tak wysokie, aby trzeba było rozpaczać, że ktoś na siłę zdziera z nas pieniądze. Z reguły pracownicy lombardów są ludźmi bardzo ugodowymi i wyrozumiałymi co do opóźnień. Przecież po to powstały te wszystkie punkty sieci lombardów, aby ratować nas z finansowych opresji, gdy wypłata jeszcze się opóźnia, a przelew z tytułu umowy o dzieło dojdzie dopiero po weekendzie.
Pożyczka pod zastaw – jak spłacać?
W większości lombardów spłata wygląda tak, że uiszczamy ją ostatniego dnia ważności umowy. Po upływie tego czasu klient i tak ma jeszcze ustawowe 3 dni na to, by odebrać zastawiony sprzęt i uiszczenie opłat. Po tych 3 dniach towar trafia już w zasoby lombardu i może zostać wystawiony w witrynie prezentującej wszystko, co przez lombard jest sprzedawane. W tego rodzaju punktach znaleźć można właściwie wszystko, od drobnych form biżuteryjnych, poprzez dość wysłużone sprzęty gospodarstwa domowego, telewizory, komputery, gry komputerowe i wiele innych. Jeśli danego dnia spłacimy pożyczkę pod zastaw, możemy ekspresowo wziąć kolejną, nawet jeśli chcemy dalej zastawić ten sam sprzęt. Warto wiedzieć też, jakie dokumenty do kredytu musimy mieć ze sobą. Umowę zawsze warto przechować w plecaku czy portfelu. Jeśli chcemy spłacić pożyczkę pod zastaw bez okazania umowy, bo ją zgubiliśmy, doliczane są symboliczne opłaty dodatkowe. Z lombardów obecnie korzysta coraz więcej ludzi, dowodząc w ten sposób popularności tych placówek.