Sesje bankowe – kiedy najlepiej robić przelewy?

Sesje bankowe – kiedy najlepiej robić przelewy?

 

Z przepływami pieniędzy na określone konta zawsze wiążą się sesje bankowe. Niegdyś nie zwracano uwagi na ich częstotliwość, jednak rozwój nowoczesnych technologii, na czele z Internetem sprawił, że stały się niezwykle istotne w sytuacjach, kiedy liczy się terminowe wypłacanie i przelewanie pieniędzy. Właściwie, sesje w poszczególnych bankach są takie same. Chodzi oczywiście o godziny przychodzenia przelewów, księgowania ich i wyprowadzania do obiegu. Pierwsze przypływy pieniędzy w placówkach bankowych zaczynają się rano, w godzinach 10.00 – 10.30. Do godziny 11.00 przelewy są już najczęściej zaksięgowane i wprowadzone na konta. Za księgowanie przelewów odpowiadają specjalne systemy bankowe, zarządzane przez rzeszę wykwalifikowanych ekonomistów. Drugi przypływ pieniędzy ma miejsce w porze około 15.30 – 16.00. Trzecia sesja bankowa ma miejsce po godzinie 17.00. Z racji tego, że jest to pora, gdy najczęściej przelewów przekazywanych jest najwięcej, zwłaszcza przed weekendem, trzeba uzbroić się w cierpliwość, jeśli od rana czekamy na pieniądze. Przelewy wprowadzane przy ostatniej sesji dnia mogą być księgowane w niektórych bankach nawet po godzinie 18.00.

sesje bankoweSesje bankowe – jak robić przelewy, by szybko cieszyć się gotówką na koncie?

Dzienne sesje bankowe wprowadzają kwoty na konta we wszystkie dni robocze. Każdemu klientowi banku zależy na szybkim otrzymaniu pieniędzy. To, kiedy kasa dotrze do nas, w dużej mierze zależy od tego, z jakiego banku wypłynęła. Najwygodniejsza jest współpraca między osobami posiadającymi i operującymi kontami w tych samych bankach. Tutaj nie ma problemu z całodziennym oczekiwaniem na pieniądze. Bez konieczności wykorzystywania opcji przelewu natychmiastowego z dodatkową opłatą możemy ekspresowo przelać pieniądze na konto odbiorcy. W wielu przypadkach, gdy przelewy dotyczą współpracy dwóch różnych banków, przy wysłaniu przelewu normalnego przez nadawcę, odbiorca musi poczekać cały dzień roboczy na zaksięgowanie. Jeśli przelew zostanie wykonany z konta już po godzinie 12.00, pieniądze trafiają na konto odbiorcy dopiero na drugi dzień. Przy pilnych potrzebach może to nieco irytować.

Sesje bankowe – można je ominąć

Jeśli nie chcemy i nie interesuje nas długie i nerwowe oczekiwanie na przelewy w ciągu całego dnia, możemy przy każdym podejściu do wykonywania czynności na naszym koncie zaznaczać opcję przelewu natychmiastowego. W ten oto sposób pieniądze trafiają na konto odbiorcy natychmiast, niezależnie od tego, ile jeszcze czasu pozostało do rozpoczęcia danej sesji bankowej. Według wielu klientów bankowych, sesje bankowe powinny być przeprowadzane nie dość, że częściej, to jeszcze w weekendy. Niestety, póki co placówki bankowe nie przewidują wprowadzenia tego typu rozwiązania. Pozostają więc przelewy natychmiastowe z kosztami dodatkowymi. Najtańszy koszt przelewu natychmiastowego to 4,99 zł. W niektórych bankach za wykonanie przelewu natychmiastowego express płaci się od 20 do 50 zł. W przeliczeniu na ilość przelewów w ciągu miesiąca, są to spore koszty.