Rata balonowa – rozwiązanie na lekką spłatę!

Rata balonowa – rozwiązanie na lekką spłatę!

 

Z pewnością każdy z Was słyszał już o zjawisku znanym jako rata balonowa. Ta nazwa wzięła się z tego, że jest to rata stopniowo rosnąca, ale dla ogólnej korzyści spłacającego należność. Na czym to polega w praktyce? Rata balonowa stosowana jest w sytuacji, gdy korzysta się z wysokiego kredytu, a chce się go w miarę lekko i łatwo spłacać. Banki zaczęły dopuszczać metodę spłacania samych odsetek przez większy okres trwania okresu spłaty kredytu oraz stworzenie ostatniej, największej raty na samy końcu. Rozwiązanie tego typu ma tylu samo zwolenników, co przeciwników. Fakt, ostatnia rata w wielu przypadkach może okazać się dosyć spora. Balon jest tutaj właściwym zobrazowaniem, dlatego nazwa adekwatnie pasuje do całości zjawiska. Na raty balonowe najczęściej klienci banków decydują się przy braniu kredytów na nieruchomości, a także kupno samochodów czy też ważne inwestycje, np. remonty mieszkań i domów. Przed skorzystaniem z wybranej oferty kredytowej można się zastanawiać, co w praktyce sprawdzi się lepiej i pociągnie za sobą mniejsze koszty – rata balonowa czy standardowy kredyt lub pożyczka.

Rata balonowaRata balonowa – tylko dla świadomych konsumentów

Jeśli interesuje nas rata balonowa, musimy pamiętać o tym, żeby mierzyć siły na zamiary. To, że przez dłuższy czas spłacamy jedynie odsetki od kredytowego zobowiązania, nie oznacza wcale, że nasze pozostałe pieniądze możemy wydawać na prawo i lewo. Do wszystkiego trzeba podchodzić z odpowiednim, racjonalnym nastawieniem. Spłacając odsetki i wydając pieniądze na bieżące potrzeby oraz przyjemności, warto zwyczajnie odkładać parę groszy na boku. Z skromnych sum uzbiera się z czasem określona kwota i to właśnie dzięki niej nie będziemy mieli problemu z uregulowaniem największych rat balonowych. A warto robić to w terminie, ponieważ zaprzestanie spłacania rat w końcowym okresie trwania kredytu może skutkować karnym podniesieniem odsetek, przez co i nasze zadłużenie znacznie się zwiększy. Lepiej wywiązywać się z terminów, by nie przynieść sobie dodatkowych problemów.

Rata balonowa – w czym najbardziej pomaga?

Rata balonowa okazać się może wsparciem przy kredytach pobieranych przez osoby z ograniczonymi możliwościami finansowymi. Jeśli ktoś chce wziąć kredyt przy zarobkach 2000 złotych, wychowując dwoje dzieci, być może samotnie i do tego mieszkając w wynajętym mieszkaniu, to jego sytuacja jest raczej trudna. Rata balonowa sprawi, że przy regulowaniu zobowiązania w kwocie około 200 złotych miesięcznie będzie można żyć normalnie,  bez odmawiania sobie i dzieciom podstawowych elementów do życia. Jedynie na ostatnie raty spłaty zobowiązania poświęcać będzie można być może dodatkowo pozyskane środku z tytułu „zajęć po godzinach”. Rata balonowa z jednej strony daje dużo swobody i wolności, a z drugiej zmusza do ożywienia pokładów kreatywności, aby jak najszybciej poradzić sobie z zobowiązaniem. Mamy nadzieję, że i naszym klientom rozwiązanie w postaci raty balonowej ułatwiło załatwianie wielu spraw w kwestii regulowania zobowiązań kredytowych i pożyczkowych.