Przelew elixir – najpopularniejsza forma przekazu pieniężnego

Przelew elixir – najpopularniejsza forma przekazu pieniężnego

 

Mimo licznych systemów bankowych umożliwiających ekspresowe przekazywanie pieniędzy między różnymi placówkami to właśnie system elixir wciąż uznawany jest za najpopularniejszy i najczęściej stosowane rozwiązanie do dokonywania płatności internetowej. Wydawać się mogło, że wszyscy idziemy raczej w kierunku optymalnie szybkiego operowania pieniędzmi w sieci, a okazuje się, że tradycja wciąż ma się dobrze. Wykonując przelew elixir musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ pieniądze wysyłane między różnymi bankami zostają zatwierdzone najczęściej po kilku godzinach od momentu wypłynięcia z danego konta klienta. Dla niektórych jest to spore utrudnienie, inni znowu nie zwracają na to większej uwagi. Pracę przy systemie przelewowym elixir poleca się więc najbardziej w godzinach porannych, bo wtedy jest szansa, że pieniądze dotrą na wskazane konto jeszcze w tym samym dniu roboczym, tylko wieczorem, przy ostatnim księgowaniu. System elixir istnieje w polskim środowisku bankowym od 1994 roku, ma więc ponad 25 lat i jest wypróbowanym środkiem do przekazu pieniędzy.

przelew elixirPrzelew elixir  –  określone godziny przelewów

Stosując przelew elixir, warto znać obowiązujący harmonogram sesji przychodzących i wychodzących w bankach. Sesje występują tylko w dni robocze. Rozrachunki, czyli wpływanie pieniędzy na konto oraz księgowanie odbywa się w trzech przedziałach:

– 10.30 -11.00

– 14.30 – 15.00

– 17.00 – 17.30

Pieniądze więc można pobierać z osobistych kont odpowiednio po godzinach: 11.00, 15.00 oraz 17.30. W większości przypadków, poranne przelewy bez problemu dochodzą do godziny 17.00. Jeśli z kolei przelewy zostały puszczone popołudniu lub wieczorem – trzeba poczekać do rana na pierwsze księgowanie o godzinie 11.00. Jeśli bardzo zależy nam na otrzymaniu pieniędzy natychmiast, możemy poinformować nadawcę przelewu, aby zastosował metodę ekspres. System elixir dopuszcza taką możliwość i po wykonaniu z innego banku ekspresowego przelewu pieniądze mogą w ciągu kilku minut zostać zaksięgowane na naszym koncie.

Przelew elixir – tylko w polskich złotych

Jeśli chcemy wykonać przelew elixir w obcej walucie, nie powiedzie się to. Przelew tego typu może zostać wykonany tylko i wyłącznie w naszej narodowej walucie, czyli polskim złotym. System obsługuje określone komunikaty o charakterze płatniczym:

– dyspozycje przelewowe oraz wpłaty gotówkowe

– wiadomości w celu obsługi płatności podatkowej

– polecenia zapłaty

– czeki

– zwroty

Kwota przelewana przez system elixir nie może przekraczać 1 mln złotych. Pieniądze zaksięgowane zostają na koncie odbiorcy wtedy, gdy wykazuje się ono aktywnością i jest czynne. Jeśli nie mamy pewności, czy odbiorca naszego przelewu nie zmienił numeru konta lub nie zamknął go z różnych powodów, najlepiej będzie to wyjaśnić. Odzyskiwanie pieniędzy po nieudanym przelewie zajmuje trochę czasu i wiąże się z wizytami w placówkach bankowych, co nie dla każdego bywa miłym doświadczeniem. Systemy operowania gotówką w sieci bardzo ułatwiają nam życie. Nie trzeba martwić się wysokimi opłatami, które w przypadku stosowania tradycyjnych przekazów pocztowych podwyższały koszty wykonania transakcji.