Dlaczego przy braniu kredytów warto zwracać uwagę na stopy procentowe?

Dlaczego przy braniu kredytów warto zwracać uwagę na stopy procentowe?

 

Przymierzacie się do wzięcia Waszego pierwszego wspólnego kredytu na mieszkanie i liczycie na korzyści z tytułu wspólnego zaciągania zobowiązania finansowego? Tak, banki dla par decydujących się na wspólne wzięcie kredytu przygotowały wiele niespodzianek. Z całą pewnością, wszystkie te produkty finansowe są obecnie znacznie bardziej atrakcyjne, niż kilka lat temu. Banki po prostu nauczyły się walczyć o swoich klientów. Teraz w naszym kraju funkcjonuje nawet kilkanaście różnych i odmiennych od siebie placówek bankowych, a sprawia to, że konkurencja jest duża i wzajemnie się napędzająca. Laicy w dziedzinie kredytów oraz młodzi i niedoświadczeni jeszcze ludzie mogą uważać, że stopy procentowe we wszystkich bankach są przy kredytach takie same. To nieprawda. Dlatego tak ważna jest analiza ofert kredytowych przed podjęciem decyzji. Jak tego dokonać? Jest to w praktyce bardzo proste. Jeśli podczas odwiedzin w danej placówce bankowej konsultantka nie wręczy nam ulotki z ofertą kredytową, będziemy mogli wziąć ją sobie ze stojaka na korytarzu. Wszystkie renomowane banki mają takie stojaki, gdzie znajdują się ulotki prezentujące wszelkie odmiany kredytów i pożyczek w szczegółach opisanych z najdrobniejszymi detalami.

Stopy procentowe – informacje na ulotkach

Ulotki bankowe trzeba czytać uważnie, bo informacje kluczowe, w oparciu o dane liczbowe najczęściej są na nich zaprezentowane w formie drobnego druczku, który większość konsumentów i klientów bankowych omija. Częściowo z zakodowanego mechanizmu, a częściowo ze zwyczajnego lenistwa i pośpiechu. Tak już mamy, a specjaliści od spraw promocji nieco ten fakt wykorzystują. Przynosząc z kilka różnych ulotek bankowych do domu, możemy spokojnie rozłożyć wszystkie na domowym stole i przeanalizować wspólnie, gdzie stopy procentowe od danego kredytu prezentować się będą najkorzystniej. I nie jest to tak, że stopy procentowe obejmują wyłącznie odsetki od danego zobowiązania. Wliczyć do stopy procentowej należy także koszty przyznania kredytu oraz ewentualne prowizje.

Stopy procentowstopy procentowee – opłaty, prowizje, odsetki

W tej sytuacji okazać się może, że na pierwszy rzut oka najkorzystniejszą ofertą kredytową może być ta, która nie ma prowizji. Bankom w ten sposób zdarza się reklamować wiele swoich produktów w postaci pożyczek i kredytów. Brak prowizji czasami bywa tylko pustym hasłem. Okazuje się, że niby nie ma prowizji, ale stopy procentowe są na tyle wysokie, że w porównaniu z propozycją innego banku z niższymi prowizjami i tak ma się wrażenie, że dana opłata wobec banku została w umowie zawarta. Dlatego przy rozpatrywaniu ofert kredytów z różnych banków dobrze jest mieć świadomość, że lepsza już niska prowizja, niż naciągany jej brak, ale za to powiększone inne koszty, w tym odsetkowe. Umowy banków skrywają wiele kruczków, wśród których niedoświadczony klient może się zagubić. Zbyt pochopnie podejmowane decyzje mogą się przyczynić do tego, że za cały kredyt zapłacimy o wiele więcej, niż wstępnie planowaliśmy. Nabycie wiedzy na ten temat nieco wcześniej pozwoli nam nie przepłacać.